Chrzescijanin24.pl

wtorek, 07 luty 2012
Rozmiar czcionki:
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:385. Error 9: Invalid character
Home Archiwum


Anglikański Synod Generalny poparł kobiety-biskupów

fot.: AFPObradujący w Yorku Synod Generalny Kościoła anglikańskiego opowiedział się wczoraj za święceniami biskupimi dla kobiet, bez ustępstw, które pozwalałyby na wyłączenie przeciwnych temu parafii spod ich zwierzchności.

Synod odrzucił propozycje, które miały być kompromisem między zwolennikami a przeciwnikami powierzania funkcji biskupa kobietom. Były to pomysły powołania zespołu "super-biskupów"-mężczyzn lub stworzenia nowych diecezji dla tych parafii, które nie zaakceptowałyby biskupa płci żeńskiej.

Przed Synodem ponad 1300 kapłanów zagroziło opuszczeniem Kościoła, jeśli Synod nie zapewni przeciwnikom kobiet-biskupów odpowiednich zabezpieczeń.

Dziennik "The Times" pisze, że decyzja Synodu otwiera drogę do opracowania odpowiednich aktów prawnych, które przedstawione zostaną na kolejnym spotkaniu w lutym, a następnie przedstawione do akceptacji diecezjom. Ich ostateczne przyjęcie może nastąpić za dwa-trzy lata i będzie wymagało uzyskania 2/3 głosów w każdej z trzech izb Synodu.

Poniedziałkową decyzję Synod podjął po gorących debatach, w których głos zabrało łącznie 70 mówców.

Kobiety są już wyświęcane na biskupów przez Kościoły w Kanadzie, USA i Nowej Zelandii, należące do Anglikańskiej Wspólnoty. Kościół Anglikański liczy ok. 77 mln wiernych na całym świecie. Kobiety mogą w nim sprawować funkcje kapłańskie już od 1994 roku.


Źródło: interia.pl
Komentarze
Dodaj nowy
+/-
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Strona www:
Tytuł:
 
Wysyłając komentarz potwierdzasz, że znasz i akceptujesz regulamin systemu komentarzy na Chrzescijanin24.pl.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."